Warszawa - Klub Osób Jąkających się

czwartek, 21 listopad 2024 r, godzina 15:21

Cotygodniowe spotkania klubowe

Nasze spotkania odbywają się w Warszawie w poradni "TOP" w środy ok. godziny 18:30 w sali - 1, od października do czerwca.

W ostatnim roku zajęcia były prowa­dzone przez jednego z najlepszych specjalistów w Polsce - dra Krzysztofa Szamburskiego.

Serdecznie zapraszamy!


Audycja o jąkaniu w radiu Józef

Serdecznie zapraszamy do wysłu­chania jednej z audycji o niepełno­sprawnych z cyklu "Stacja akceptacja" w radiu Józef. Program nt. problemu jąkania, z udziałem klubowiczów Jarka oraz Ewy został wyemitowany dnia 24 stycznia 2009 r.

Kliknij tutaj aby pobrać audycję.


O jąkaniu

  • Czym jest właściwie jąkanie?
  • Jakie są stosowane sposoby leczenia jąkania?
  • Co to jest klub samopomocy osób jąkających się?
Ogólnej odpowiedzi na te i inne pytania udziela krótko ten artykuł.


Zajęcia w roku 2012/2013

Jednym z elementów, których bardzo brakowało na naszej stronie jest kronika spotkań. Od teraz będziemy już relacjonować, jeśli nie wszystkie to te ciekawsze spotkania. Przy niektórych spotkaniach będą również dostępne zdjęcia.


Zajęcia w roku 2012/2013

17 października:

Na zajecia terapeutyczne przyszło dziś 9 osób oraz dwie studentki, kóre bacznie obserwowały nasze zajęcia ;-) Po typowo logopedycznej części, każdy prezentował wyniki swojego zadania domowego, tzn. świadome zadawanie pytań obcym ludziom, z zastosowaniem techniki. Wywiązała się bużliwa dyskusja n.t. spostrzeżeń i doświadczeń każdej osoby.
Temat spontanicznie kontynuowaliśmy na spotkaniu klubowym. Rozmawialiśmy oczywiście również n.t. zapisów i wyjazdu na Zjazd, który odbędzie się już w ten weekend! :-D

10 października:

Na zajęcia terapeutyczne przyszło dziś 10 osób. Po terapii udaliśmy się pełną grupą na zajęcia klubowe, gdzie łącznie było nas 19 osób! Dyskutowaliśmy dziś na temat zaproponowany przez koleżankę Danielę "Jąkanie jako alergia". Doszliśmy do całkiem ciekawych wniosków i podobieństw problemu jąkania do alergii, tzn. że jąkający się niejako są szczególnie uczuleni na różne sytuacje komunikacyjne, na emocje, oraz na niektórych ludzi. Alergię zwykle leczymy terapią odczulającą, podobnie jak zaczyna się terapia jąkania u psychologa - psycholog odczula nas na różne sytuacje.
Na dalszej części zajęć dalej wałkowaliśmy temat organizacji naszych zajęć i problemów jakie powoduje równoległe prowadzenie dwóch grup - terapeutycznej i klubowej oraz dyskutowaliśmy o zbliżającym się Ogólnopolskim Zjeździe Osób Jąkających się.
Po zajęciach udaliśmy się grupą 8 osób do pabu Zachcianek.

3 października:

Dziś już o godzinie 18:10 odbyło się spotkanie organizacyjne dodatkowej grupy terapetycznej, której zajęcia zaczną się za tydzień. Osoby chętne (pojawiło się 13 osób) mogły jeszcze się zapisać na listę oraz dowiedzieć się co będziemy robić na spotkaniach. Kolega Łukasz Kowalczyk zaczął już z grupą pierwsze ćwiczenia logopedyczne. Ustaliliśmy, że zajęcia terapeutyczne będą się odbywały w godzinach 18:00-19:15, w salce na poziomie -1, po czym osoby chętne będą dołączać do zajęć klubowych odbywających się w sali 105 od godziny 18:45.
Po zajęciach organizacyjnych poszliśmy na zajęcia klubowe, które trwały już na górze, na których w sumie było nas 11 osób. Dyskutowaliśmy o formule zajęć - m.in. o podziale na gupę terapeutyczną oraz klubową oraz o zbliżającym się wielkimi krokami Ogólnopolskim Zjeździe Osób Jąkających się, który jak już wiadomo, odbędzie się w tym roku w Katowicach w dniach 19-21 października i będzie połączony z coroczną konferencją dra Mieczysława Chęćka "Świat, który Rozumie Jąkanie". Jak wynika ze wstępnych deklaracji, Warszawę będzie reprezentować grupa nawet 12 osób!
Po zajęciach tradycyjnie udaliśmy się pełnym składem na wspólną integrację, oczywiście do pubu Zachcianek, gdzie dołączyły do nas jeszcze dwie osoby!

26 września:

Na spotkanie przyszło 20 osób (!). M.in. pojawił się kolega Grzegorz z Lublina oraz koleżanka Angelika ze Słupska wraz ze znajomymi. Część osób już znała naszych gości z tegorocznego turnusu w Jastrzębiej Górze.
Na spotkaniu rozmawialiśmy n.t. formuły naszych spotkań - m.in. zaplanowaliśmy początek dodatkowych zajęć terapeutycznych (od 10 października) oraz wypełnialiśmy ankiety do badań, które prowadzi kolega Grzegorz w ramach swojej pracy magisterskiej.

19 września:

Na spotkanie przyszło 6 osób, w tym nowy kolega Marcin, który kilka lat temu przeszedł terapię jąkania metodą Arutiunian. Marcin przeniósł się do Warszawy ze Śląska, gdzie wcześniej uczęszczał do klubu J w Katowicach.
Na dzisiejszym spotkaniu rozmawialiśmy na temat podobieństw i różnic pomiędzy różnymi metodami terapii oraz pomiędzy różnymi turnusami terapeutycznymi. Temat płynnie przekształcił się we wspominki z letnich turnusów, w których uczestniczyły 3 osoby spośród obecnych.

12 września:

To pierwsze nasze spotkanie w Poradni w tym roku. Wcześniej spotykalismy się w okresie wakacyjnym towarzysko w pubie. Na spotkanie przyszło 12 osób. Wielu spośród nas uczestniczyło w okresie wakacyjnym w różnych turnusach terapeutycznych dla jąkających się, więc dyskutowaliśmy głównie właśnie na ten temat - omawialiśmy turnus terapeutyczny Ostoi i Frogos w Jastrzębiej Górze, turnus Ad-verbum w Łebie oraz turnus metody Arutiunian w Katowicach naszego dawnego kolegi, który wrócił do Warszawy po kilkutetnich studiach. Opowiadaliśmy również o minionych wakacjach oraz planowaliśmy następne nasze spotkania. Po zajęciach, jak nakazuje nasza tradycja, kontynuowaliśmy spotkanie w pobliskim pubie Zachcianek ;-)


© 2008 - 2012, Warszawski Klub "J", kontakt: kontakt@jakanie.waw.pl

Wszystkich chętnych na nasze spotkania zapraszamy w każdą środę, na godzinę 18:30.
Spotkania odbywają się w sali nr 105 w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej "TOP" , ul. Raszyńska 8/10, 02-026 Warszawa.

Statystyki strony z ostatniego roku:    odsłony - 39126   odsł. niepowt. - 30444   użytkownicy - 8194